Krallar Vadisi

Mısır’da bulunan vadi, Krallar Vadisi ya da Firavunlar Vadisi olarak bilinir. 18. ve 20. hanedanlıkları yani Yeni Krallık Firavunları için yapılmıştır ve vadiye ilk olarak I. Thutmose, son olarak XI. Ramses defnedilmiştir.


Krallar Vadisi, M.Ö 16. yüzyıldan M.Ö 11. yüzyıla kadar Firavunların, kraliçelerin ve asillerin gömülmesi için yapılan mezarların bulunduğu vadidir. Mısır Uygarlığı’nda ilk zamanlarda Firavunların mezarları piramitlerin içine yapılırdı. Ancak piramitlerin içinde kralın ve tüm değerli eşyalarının olduğunun herkes tarafından bilinmesi bu mezarların hırsızlar tarafından soyulmasına yol açıyordu. Bu yüzden yeni dönem krallarının gizli mezarlar yapılarak buraya gömülmesine karar verildi ve Kralların mezarları Krallar Vadisi’ne yapılmaya başlandı. Kraliçelerin mezarları ise aynı bölgedeki Kraliçeler Vadisi olarak adlandırılan yere yapılıyordu.

Krallar Vadisi

Vadide Mısır’a hükmetmiş birçok kral ve kraliçenin mezarı bulunuyor. Şimdiye kadar toplam 63 tane mezar bulunmuştur. Ancak arkeologlara göre vadide bulunmamış başka mezarlar da var. Kral Tutankamon’un mezarı hariç bütün mezarlar daha önce hırsızlar tarafından soyulmuştur. El değmeyen tek mezar Tutankamon’a aittir. Tutankamon’un mezarının soyulmama sebebi ise Kral Tutankamon’un beklenmedik şekilde 19 yaşında ölmesi ve bu yüzden mezarının hazır olmamasıydı. Bu yüzden Tutankamon bir başka firavun mezarının altına ve daha önce yapılan kralların mezarlarına göre daha sıradan olan bir mezara gömülmüştü. Tutankamon’un mezarı 1922 yılında bulunmuştur. Mezar açıldığında mezara girenlerin dili tutulmuştu. Çünkü mezar odasının giriş kısmı bile hazinelerle doluydu. Firavun Tutankamon’un mezarı diğer Firavunlar’ın mezarlarına göre daha sade olmasına rağmen 2000’den fazla altın obje, altın at arabası, altın bir taht, mücevherler ve değerli taşlar bulunuyordu. Mezar odasından çıkan eşyalar arasında göktaşından yapıldığı iddia edilen Tutankamon’un hançeri de bulunuyordu. Gizli bir odada ise ahşaptan yapılmış devasa bir kutu bulunmuş ve kutunun mührü açıldığında içinden tüm ihtişamı ve göz kamaştırıcılığıyla Tutankamon’un som altından yapılmış ve mum ışığında bile parlayan tabutu çıkmıştı. Tabutu gören arkeologlar heyecandan küçük dillerini yutmuşlardı.

Firavun Tutankamon’un mezarının üstünde “Mezara dokunanlara ölüm gelecektir” ve “Ölüm, firavunların huzurunu bozanı kanatlarıyla katledecektir” yazıyordu. Tutankamon çok genç yaşta ölmesine ve diğer firavunlar kadar önemli bir firavun olmamasına rağmen mezarından böyle olağanüstü eşyalar çıktığına göre daha önce soyulan diğer firavun mezarlarında nasıl eşyalar bulunduğu hala merak konusudur.

Krallar Vadisi

Krallar Vadisi’nde bulunan ve Tutankamon’un mezarı kadar önemli bir başka mezar da Firavun I. Seti’nin mezarıdır. 1817 yılında bulunan Kral I. Seti’nin mezarı vadideki en büyük ve en derin mezardır. Mezar kayanın 100 metre içine oyulmuştur ve tamamıyla dekore edilmiş şekildedir. Mezarın tavanında önemli tüm tanrılar resmedilmişti. Bir bölümde ise cennet tasvir edilmişti. Mezarda bulunan hiyeroglifler hala güzelliğini ve canlılığını korumaktadır ve hepsi adeta bir şaheser niteliğindedir. Mezar soyulduğu için defin odasında yıldızlı boş bir lahit bulunmuştur. 


Kraliçeler Vadisi’nde ise “Mısır tarihinin en güzel mezarı” olarak nitelendirilen Kraliçe Nefertari’nin mezarı bulunuyor. Mezardaki hiyeroglifler gerçekten inanılmaz derecede güzel ve göz kamaştırıcıdır. Ayrıca mezarın duvarlarında II. Ramses’in eşi Kraliçe Nefertari’ye olan bağlılığını gösteren hiyeroglifler ve yazılar da yer almaktadır. Hiyerogliflerden birinde “Aşkım benzersizdir ve kimse bununla yarışamaz çünkü sevdiğim kadın yaşamdan daha güzel” yazmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir