Baharat Yolu

Baharat Yolu

Baharat Yolu tarihin en eski ve en önemli ticaret yollarından biridir. Burası esasında bir deniz yoludur. Yol üzerinde çok çeşitli mallar taşınsa da adını ön plana çıkan ürünü olan baharattan almıştır.

Baharat Yolu, dünya ticaretinde önde gelen en eski ve en önemli yollardan biridir. İpek Yolu‘ndan farklı olarak bu bir deniz yoludur. Yol üzerinde çok çeşitli mallar taşınsa da tıpkı İpek Yolu gibi adını ön plana çıkan ürünü olan baharattan almıştır.

Baharat Yolu’nun Önemi

Baharata verilen önemi daha iyi anlayabilmemiz için onun bugünün petrolü olduğunu bilmemiz gerekir. Nasıl günümüzde petrol savaşları yaşanıyorsa o zamanda baharat savaşları yaşanıyordu. Tarih boyunca birçok şey değişti ama bu zenginliğe sahip olabilme arzusu hiçbir zaman değişmedi ve baharat birçok savaşım müsebbibi oldu.

Baharatın bu kadar önemli ve değerli olmasının sebebi neydi peki? Açıkçası bu sorunun tek bir cevabı yok. Durumu listelemek gerekirse:

 1. Zenginler için olmazsa olmazdı. Çünkü baharat bir statü göstergesiydi.
 2. Çeşitli ilaçların yapımında baharat kullanılıyordu.
 3. Buzdolabının henüz icat edilmediği bu dönemlerde etin bozulmasına engel olmak ve uzun süre taze kalmasını sağlamak için baharat kullanılıyordu.
 4. Cinsel macunların yapımında baharat kullanılırdı.
 5. Tabi en önemlisi yemekleri tatlandırmada kullanılırdı.

Bahar Yolu’nun Öne Çıkan Ürünleri

Bu yolda baharatın yanında birçok farklı ürün de taşınırdı. Bunların başında meşhur Hindistan çayı ve meşhur Hindistan kumaşı ile hacı yağı gibi çeşitli koku ürünleri bulunurdu. Tuvalet kültürünün henüz günümüzdeki kadar gelişmediği Avrupa’da bu tür kokular çok değerliydi. Bunlarla birlikte taşınan en önemli baharatlar şu şekildeydi:

Baharatlar
Baharatlar
 • biber,
 • kakule,
 • tarçın,
 • sinameki,
 • zencefil, 
 • zerdeçal

Baharat Yolu’nun Korsanları

Her güzel şeyin olduğu gibi bu yolunda bazı zorlukları vardı. Bir kere bu yol bir deniz yoluydu ve dolayısıyla zorlu okyanus şartları sıradan gemilerin yolculuklarını tamamlamasına izin vermiyordu. Bu yüzden okyanuslarda sağlam gemilerle ürünler taşınmak zorundaydı.

Diğer taraftan ise bu uzun güzergahta taşınan değerli mallar korsanların iştahını kabartıyordu. Bunlardan başka Avrupalı gemiciler ki özellikle Portekizliler bu yolun güvenliği için korsanlarla birlikte ayrı bir tehdit unsuru oldular.

Bir Kültür Vasıtası: Baharat Yolu

Ticaret yollarında sadece ürünler değil kültürler de taşınırdı. İslamiyette misyonerlik olamamakla birlikte dinin yayılması siyasi ve ticari faaliyetlerle gerçekleşmişti. Bu noktada Baharat Yolu’nun rolü ise oldukça büyük oldu. Nasıl kara yolu üzerinden giden tüccarlar arasına dervişlerin girmesiyle İslamiyet Orta Asya’da Türkler arasında yayıldıysa, aynı şekilde deniz yoluyla ile yapılan ticarette de katılan İbn-i Battuta gibi dervişlerin önemli katkıları olmuştur. Pakistan, Endonezya, Malezya, Filistin ve Hindistan’ın önemi bir bölümünün Müslümanlığa yönelmesinde bu dervişlerin payı çok büyük olmuştur.

Arap Tüccarlardan Venediklilere

Gerek İpek Yolu’ndan gerekse de Baharat Yolu’ndan gelen ürünler doğu Akdeniz’de toplanırdı. Bundan sonra ürünler Müslüman-Arap tüccarlar tarafından Batı’ya taşınırdı. Bu durum 12. yüzyıla kadar böyle devam etti. Bu yıldan sonra Venedik ve Cenevizliler Arapların görevini alarak önemli bir gelir kaynağına sahip oldular. Özellikle Venedik bu ticaret sayesinde ekonomik olarak oldukça gelişti. Doğu Akdeniz’den gelen tüm mallar Venedik limanlarından Avrupa’ya dağıtılmasıyla Venedik, bütün Avrupa’nın limanı haline büründü. Öyle ki iç Avrupa ülkeleri Venedik’te depolar dahi satın aldılar. 

Doğu dünyasının antik ticaret yolu yani baharatın kaynağı tüccarlar tarafından saklandı. Hatta öyle ki baharatları ejderhaların koruduğu gibi hikayeler anlatıldı. Böylece kimse baharatın kaynağını aramayacak tüccarlar zenginliğine zenginlik katacaktı. Fakat baharatın temsil ettiği zenginliklere ulaşma çabası Vasco da Gama, Kristof Kolomb ve Macellan gibi isimleri durdurmadı. Bu kişilerin baharat yoluna ulaşmak için yaptıkları girişimler yeni yerlerin keşfedilmesini sağladı. Bu büyük keşiflerle de Baharat Yolu eski önemini yitirdi.

Baharat Yolu’nda Osmanlı Devleti Hakimiyeti

Baharat Yolu veya Hindistan Yolu, tarihsel olarak önemli bir ticaret rotasıdır ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolü altına girmiştir. Ancak, bu rotanın tam olarak ne zaman ve hangi savaşta Osmanlı Devleti’nin eline geçtiği konusunda bir belirsizlik bulunmaktadır.

Baharat Yolu, Asya’daki Hindistan ve Çin gibi zengin doğu ülkelerinden Avrupa’ya baharat ve diğer lüks malların ticaretinde kullanılan bir rota idi. Osmanlı İmparatorluğu, bu yolu kontrol etti ve kullanımını vergilendirdi. Ancak, baharat yolunun tarihi binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolü altına girdiği tarih hakkında net bir bilgi yoktur.

Bununla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu’nun, 16. yüzyılda Avrupalı devletlerin keşiflerinden kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya kaldığı ve bu dönemde Baharat Yolu’nun kontrolünü güçlendirdiği bilinmektedir. Bu süre zarfında, Osmanlı Devleti, Hint Denizi ve Güneydoğu Asya’da ticaret yapmak için bazı askeri seferler düzenlemiş ve bu yolla ticaret yolunu kontrol etme çabalarını sürdürmüştür.

Baharat Yolu Güzergahı

Baharat Yolu, Çin’den gelen kolla birleşerek Hint Yarımadası’nın batısından başlayıp adanın doğusuna kadar gelir. Buradan sonra da Umman Denizi’ne gelerek iki kola ayrılır. İlk kol Basra Körfezi’ne yönelir ardından Şattülarap Nehri’nden ilerleyerek Dicle üzerinden Bağdat’a gelir. Umman’dan Bağdat’a uzanan bu kol burada ikiye ayrılır. Bir kol Fırat üzerinden kuzeye giderek Halep, Antakya ardından da Payas’a varır.4 Diğer kol Bağdat’tan Batıya doğru yönelip çölü geçerek Şam üzerinden Sayda’ya çıkar. Umman’dan ayrılan ikinci kol ise Aden körfezinden Kızıldeniz’e gelir. Buradan sonra iki küçük kola ayrılarak bir kol Şam’a öteki de Kahire üzerinden İskenderiye’ye ulaşır. 

İpek Yolu Uzunluğu

İpek Yolu, doğudan batıya uzanan büyük bir ticaret yolu ağıdır ve uzunluğu tam olarak belirlemek zordur. Çünkü İpek Yolu, birçok farklı rotadan oluşur ve zaman içinde farklı ticaret yolları kullanılmıştır.

Ancak, genel olarak kabul edilen İpek Yolu’nun toplam uzunluğu yaklaşık 8.000 km ile 12.000 km arasındadır. İpek Yolu’nun doğu ucunda, Çin’in Xi’an şehrinden başlar ve batı ucunda Akdeniz kıyısındaki Antakya (Antakya) veya Tarsus, Halep (Haleb) ve Şam gibi şehirlere ulaşır.

İpek Yolu, tarihsel olarak önemli bir ticaret yolu olduğu için, birçok kültür ve medeniyet tarafından kullanılmış ve değişen rotalarla sürdürülmüştür. Günümüzde, İpek Yolu’nun birçok bölgesi turizm, kültürel ve ticari faaliyetler için kullanılmaktadır.

Baharat Yolu Haritası
Baharat Yolu Haritası

Benzer İçerikler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir