Etniki Eterya Cemiyeti

Etniki Eterya

Etniki Eterya 12 kasım 1894’de Makedonya ve Girit’i Yunanistan’a katmak amacıyla kurulan zararlı cemiyetler arasındır. 

Etniki Eterya Yunanca’da “ulusal dernek” anlamına gelmektedir. Cemiyetin diğer adı Milli Ortaklık Cemiyeti’dir. 16 Ocak 1814 Tarihinde temelleri atılmıştır. Türkiye içinde ve dışında yaşayan Rumları Türkler aleyhine harekete geçirerek Yunanistan’ın bağımsızlığını sağlamak amacındaydı. Bu amaç için projeler hazırlayıp çalışmalar yaptı. Cemiyet, Balkanlarda bir takım isyanlar çıkardığı gibi 1821’ deki Mora isyanın çıkmasını ve bunun sonucunda Mora ve adaların Osmanlı hakimiyetinden çıkmasını sağladı. Yunanistan bağımsız olmasıyla amaçlarına ulaştılar. Bundan sonra Yunan topraklarını genişletmeyi hedefledi. Ayrıca bu cemiyet Karadeniz Bölgesi’nde Pontus Devleti kurulmasını da destekledi.

Etniki Eterya Cemiyeti’nin Amacı

Kuruluşunda Yunanistan’ın bağımsızlığını sağlamak amacındaydı. Bu sağlandıktan sonra görünürde eğitim faaliyetleri yürüttüler. Asıl amaçları merkezi İstanbul olmak üzere Bizans İmparatorluğu’nun yeniden kurulması idi.

Kaynak

Prof. Dr. Abdullah İlgazi, Doç. Dr. Necati Aksanyar, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bıyıklı, Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi, Matsis matbaa hiz., 4. Baskı, İstanbul, Ekim 2013.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir