Peugeot Efsanesi

Peugeot Efsanesi duydunuz mu? Ufuklarınızı genişletecek bir hikaye daha. Peugeot, Avrupa’nın en eski ve en büyük  otomobil üretim firmalarından birisi. Küçük bir aile şirketi olarak kurulan firmanın bugün dünyaya yayılmış bir şekilde 200.000 personeli bulunmakta. Günümüzde Peugeot sembolünü bir çok arabanın üzerinde yahut reklamlarda görebiliriz. Peki ya Peugeot’un gerçekte var olduğunu kim söyleyebilir. Dünya üzerindeki tüm Peugeot marka araçları, şirketin ofislerini ve fabrikalarını ortadan kaldırsaydık  Peugeot ortadan kalkar mıydı? Kalkmazdı. Çünkü, yeni ofisler açar yeni fabrikalar kurar ve yeni araçlar üretirdi. Peki ya bu Peugeot kim ya da nedir?

Armand  Peugeot

Eskiden yaşanan kötü koşullarının etkisiyle yatırım yapmak oldukça zordu. İnsanlar bir iş yeri açıp sorumluluk ve risk almaktan çekiniyorlardı. Zira kişi açtığı iş yerinden sınırsız olarak kendi sorumluydu.  Cezasını da borcunu da sahibi ödemek zorunda idi. İşte tüm bu durumlar girişimciliği dolayısıyla gelişimi baltalıyordu. 1896’da bisiklet imal eden bir atölyeyi aile mirası olarak devralan Armand  Peugeot, dönemin ağır hukuki şartlarından kurtulmak için hukukçular tarafından iyi süslenmiş bir kağıtla yasal prosedürleri atlatıp,  sınırlı sorumlu bir şirket kurdu. Kendi adını verdiği bu şirket kendisinden bağımsızdı. Şirket bir neden ötürü dava edilebilir hatta  batabilirdi, ancak  Armand  Peugeot’ya hiç bir şey olmazdı. Bundan sonra İnsanlara  Peugeot diye bir şeyin var olduğuna inandırdılar. Zira Armand  Peugeot 1915 yılında öldü Peugeot ise yola devam ediyor.

Yasal kurgu olan ”sınırlı sorumlu şirketler” fikri insanların en dahiyane buluşları arasındadır. Bu sistem sayesinde yatırımlar arttı böylelikle dünya üzerindeki gelişme ve ilerlemede çok büyük bir hızlanma yaşadı. Öyle ki bizim kolektif hayal gücümüzün ürünü olan bu markalar öyle bir hale geldi ki biz onların bir hayal gücü ürünü olduğunu dahi unuttuk.

Peugeot Efsanesi için kaynak: Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir