Oedipus Kompleksi

Oedipus Kompleksi Sigmund Freud’un öne sürdüğü psikanalitik bir teoridir. Erkek çocuğunun annesine karşı bilinçsizce hissettiği yoğun sevginin sonucunda babasını kıskanması ve bu durumu saplantı halini getirmesi durumudur. Bu kompleks aynı zamanda Oidipus Kompleksi ya da Oedipus Karmaşası olarak da ifade edilebilmektedir.

Oedipus Kompleksi Nedir

Sigmund Freud’un öne sürdüğü Oedipus Kompleksi insanın duygusal ve zihinsel gelişiminde çok büyük bir yeri olduğu düşünülmektedir. Kompleksin temelinde çocuğun karşı cinsteki ebeveynini sahiplenme ve kendi cinsinden olan ebeveynini saf dışı etme konusunda beslediği duygu, düşünce ve dürtüler vardır.

Diğer taraftan ise bu kompleksin tersi olan yani kız çocuğunun babaya ilgisi sonucunda annesinin onu cezalandıracağını düşünmesine ise Elektra Kompleksi denilmektedir.

Sigmund Freud

Freud’un faillik dönemi olarak adlandırdığı 3-5 yaş aralığındaki çocuklarda bu kompleks başlar. Annesi ile babası arasındaki ilişkiyi fark eden çocuk küçük çaplı bir travma yaşar. Annesine beslediği duygulardan dolayı babasının onu cezalandıracağını düşünür. Bu dönemde eğer çocuğa yeterli sevgi gösterilmezse ileride babadan nefret etme, anneyi herkesten üstün tutma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Dönemin sonuna doğru ise bu kompleks yok olmaya başlar ve baba çocuk için otorite haline gelir.

Freud bu kurama ismini verirken, babasını öldürerek annesiyle evlenen mitolojik kahraman Kral Odipus’tan esinlenmiştir. Fakat kral Oedius öldürdüğü kişinin ne babası olduğunu ne de evlendiği kadının annesi olduğunu bilmemekteydi.

Benzer İçerikler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir