Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yıl Dönümü

“Ayşe tatile çıksın”  parolasıyla başlatılan Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 44 yıl geçti. Kıbrıs Adası’nda, Türklere yapılan baskı ve şiddet üzerine TSK tarafından 20 Temmuz 1974’de Harekat gerçekleşti ve bu tarihten itibaren adaya barış geldi.

Kıbrıs Barış Harekatı

Kanla Kazandık Masada Kaybetmeyin

Kıbrıs harekatına subay olarak katılan ve KKTC’deki gelişmeleri yakından izleyen emekli Albay Tandoğan şu uyarıyı yaptı:

“Sorun, askeri anlamda 1974 yılında çözülmüştü. Kanla kazandığımız zaferi masada kaybetmeyelim. KKTC’de insanlar umutsuz hale gelmiş. Bir an önce Rumlarla birleşilmesini isteyenler var. Bilsinler ki Türk ve Rumlar birlikte yaşayamaz. Silahlı Kuvvetlerimizin orada bulunması şart.” Dernekte konuştuğumuz gazilerin sözleri hep aynı: “Kıbrıs bizim öz davamızdır. Şehit vererek kazandığımız topraklarımızın masada kaybedilmesini istemiyoruz. Ayrıca ülkemiz için de KKTC uçak gemisidir. Oradan asla vazgeçilmez.”

 

Kıbrıs Barış Harekatı 44.
Kıbrıs Barış Harekatı 44.

Cumhurbaşkanlığı’ndan Mesaj

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın 20 Temmuz 1974’de yapılan Harekatı’nın 44. Yıl dönümü” vesilesiyle bir mesaj yayımladı: “Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünde şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor; şehit yakınlarımıza, gazilerimize ve Kıbrıs Türkü’nün mevcudiyetine kasteden bir soykırım teşebbüsüne engel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman mensuplarına şükranlarımızı sunuyoruz. Vatan size minnettardır”.Kıbrıs Barış Harekatı Başladı
Kıbrıs Barış Harekatı Başladı

1571’de Kıbrıs’ın Fethi Nasıl Gerçekleşmişti: Kıbrıs’ın Fethi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir