İlginç Tarihi Bilgiler

İlginç Tarihi Bilgiler

İlginç Tarihi Bilgiler ile İspanyol Gribi’nden internetin popülerleşmesine kadar, tarihin farklı dönemlerinden ilginç bilgiler sunulmaktadır.

  • Dünya tarihinde ilk kez 1896 yılında olimpiyat oyunları düzenlendi. Bu oyunlar, antik Yunan’ın geleneksel spor yarışmalarını yeniden canlandırmak amacıyla düzenlendi.
  • Orta Çağ’da, Avrupa’nın birçok yerinde insanlar, kedi ve köpek gibi hayvanları cadı olarak suçlayarak onları yakarak öldürüyordu.
  • Eski Mısır’da firavunlar, Mumyalama adı verilen bir işlemle ölü bedenlerini koruma altına alırlardı. Mumyalama işlemi, ölünün vücudunun iç organlarının çıkarılması ve kurutulmasını, ardından da vücudun tuzlu bir çözeltiyle kaplanarak kurutulmasını içerirdi.
  • İnsanların Dünya yuvarlak olduğunu keşfetmesi çok eski değildir. Gerçekte, Antik Yunanlılar bile Dünya’nın düz olduğuna inanıyorlardı. İlk kez, 15. yüzyılda Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfetmesiyle birlikte, Dünya’nın yuvarlak olduğu fikri yaygınlaştı.
  • Roma İmparatorluğu döneminde, gladyatör dövüşleri oldukça popülerdi. Bu dövüşler, gladyatör adı verilen savaşçıların birbirleriyle ölümüne mücadele ettiği arenalarda gerçekleştiriliyordu. Gladyatör dövüşleri, Roma halkı arasında büyük ilgi gördü ve yaklaşık 700 yıl boyunca devam etti.
  • 1800’lü yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde kölelik, özellikle Güney eyaletlerinde yaygın olarak uygulanıyordu. Ancak, Abraham Lincoln‘un başkanlığı döneminde (1861-1865) Amerikan İç Savaşı sırasında kölelik yasaklandı.
  • Ay’a ilk insanlı iniş, 20 Temmuz 1969’da gerçekleşti. Apollo 11 görevi sırasında Neil Armstrong ve Edwin “Buzz” Aldrin, Ay’a iniş yaparak yürüyüş yapmıştı. Yüzyılın sonlarına doğru, internet dünya genelinde popüler hale geldi. İnternetin gelişimi, dünya genelindeki insanlar arasındaki iletişimi ve bilgi paylaşımını radikal bir şekilde değiştirdi.
  • 1918’de ortaya çıkan ve bir seneden az süre görülen İspanyol Gribi 100 milyona yakın insanın canını almıştır. Buna karşın 1914-1918 arası süren I. Dünya Savaşı’nda ise 40 milyon insan hayatını kaybetmiştir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir