Fatma Refet Angın

Fatma Refet Angın Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmenidir. 18 Mart 1915’te doğan ve tarih öğretmeni olan Refet Angın 30 Ocak 2010 tarihinde yaşama gözlerini kapatmıştır.

Refet Angın, Hafız Şerif Bey ile Halime Hanım çiftinin 3. çocukları olarak 18 Mart 1915’te Gelibolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Gelibolu’da açılan Cumhuriyet okulunda başladı. Oldukça başarılı bir öğrenciydi. Eğitim hayatı devam ederken öğretmen olma kararını vermişti.

Henüz 5. sınıftayken okulunu Mustafa Kemal Atatürk ziyaret eder. Angın, Atatürk’e çiçek sunmak için görevlendirilir ancak çiçeği verirken yere düşer. Atatürk, düşen küçük kızı kaldırır ve ona, ‘büyüyünce ne olacaksın çocuk? diye sorar. Angın’ın cevabı ise “öğretmen olacağım” olur.

Atatürk İle İkinci Karşılaşma

Atatürk ile 2. karşılaşma Öğretmen Okulunda yaşanır. Angın bu kez Atatürk’e “Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım.” der. Matematik öğretmeni olmak isteyen Refet Angın’ı Atatürk tarihe yönlendirir. O ilerde Türkiye’nin en saygın tarih öğretmenleri arasına girecektir. Mezun olduktan sonra Anadolu’nun çeşitli yerlerinde görev yaptı. Başarılı bir öğretmen olan Refet Angın ülkesinin en saygın öğretmenleri arasına girdi.

1982’de resmi olarak emekli oldu. Fakat görevini bırakmadı. “90 yaşında olmama rağmen görevime devam ediyorum, erken emekli olanları anlayamıyorum” diyerek öğretmenliği ne kadar çok sevdiğini ifade ediyordu.

Bütün öğretmenlere ilham olmuş bir hayat hikayesi olan Angın 30 Ocak 2010 tarihinde yaşama gözlerini kapamıştır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir