Tarihi Bir Adım: Starlink Projesi

Starlink Projesi Dünya yörüngesine yerleştirilecek olan uydular aracılığıyla Dünya’ya internet erişimi sağlamayı amaçlayan projedir. Ucuz ve kolay internet olarak nitelendirilen projenin başında SpaceX vardır.

Starlink Projesi ile uydudan global internet dağıtımı gerçekleştirilecek. Şayet sistem başarılı bir şekilde kurulur ve işlerse bu uydular sayesinde dünyanın her yerinden kablosuz olarak internete erişebilmek mümkün olacak.

60 adet Starlink uydusu şimdiden dünya yörüngesinde yerini aldı bile. Geçtiğimiz günlerde yerleştirilen uydular kullanılarak Elon Musk tarafından tarihi bir tweet bile atıldı. ”Bu tweet‘i, uzaydaki Starlink uyduları üzerinden gönderiyorum.” yazan Elan Musk, yaklaşık 2 dakika sonra da ”Vay be, çalıştı!!’‘ dedi.

SpaceX, 42 bin Startlink uydusunu önümüzdeki yıllarda uzaya fırlatmayı hedefliyor. Böylece bütün dünyaya uydudan internet bağlantısı sağlamayı planlıyor.

Projenin özellikle dikkat çeken noktası ise bu internetin gigabit hızlara erişebilmesi ve ucuz olması. Bu konuda telekomünikasyon şirketlerinin nasıl hareket edeceği oldukça merak konusu olarak duruyor. Bununla birlikte bu internetin ülkemizde ne tür yaptırımlarla karşılaşacağını gelecek yıllarda hep birlikte göreceğiz.

“LOW LATENCY, HIGH BANDWIDTH” sloganı ile başlatılan projeyi daha yakından takip etmek isteyenler aşağıdaki bağlantıdan Starlink Projesi’nin internet sayfasına ulaşabilirler. Ayrıca Starlink Proje’si Elon Musk’un Mars’ta hayat kurma hayali için ekonomik kaynak yaratmak amacıyla gerçekleştirdiği bir proje olduğunu unutmadan söyleyelim.

https://www.starlink.com/

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir