Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Side Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir yarım ada üzerine kurulmuş olan antik kenttir. Sırasıyla Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar kentte hüküm sürmüştür.

Side, antik dönemlerde bilim, kültür ve ticaret merkezi, Roma dönemiyle de birlikte ticaret merkezi olmuştur. Büyük İhtişamlı Kent Kapısı, Hamamları, Agorası, Eski Evleri ile adını tüm dünyaya duyurmuş yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmuştur. Ayrıca Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan’ın şehrin gizeminin çözülmesinde büyük rol oynamıştır.

Side Antik Kenti 1

Side Antik Kenti’nin Tarihi

Bronz Çağ’ında Luvilerin Side bölgede yaşadığı arkeolojik kazılarla kanıtlanmıştır. Zira şehrin ismi olan Side kelimesi de Luvice “Nar” anlamına gelmektedir. Yunan mitolojisinden Nar tanrılar için kutsal kabul edilmektedir. Aynı zamanda bu meyve şehrin amblemi olarak kullanılmaktadır.

Side M.Ö.540’da Pers egemenliğine girmiştir. Daha sonra sırasıyla Ptolemaioslar ve Seleukoslar bölgeye hakim olmuştur. M.Ö. 67 yılında kentte Roma egemenliği başlamıştır. Roma döneminde birlikte yaşayan paganlar, Yahudiler ve Hristiyanlar ile birlikte kent kozmopolit bir yapı ihtiva ediyordu.

Nitekim, M.S 13. yüzyılda şehir Selçuklu hakimiyetine geçmiş. Onlardan sonrada bölgede Osmanlı egemenliği başlamıştır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir