Petra Antik Kenti

Petra, Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. Kral IV. Aretas’ın (M.Ö. 9 M.S. 40) imparatorluğu döneminde Nebatiler’e başkentlik yapmıştır.


Gizemli bir şekilde yüzyıllarca uyuyan Petra Antik Kenti, 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedildi. Ürdün’ün saklı bir kanyonunda milattan önce Nebatiler tarafından yapılan antik kent şimdilerde turistlerin yoğun ilgisi altında.

Petra
Petra

2200 yıllık antik kentin inşaatı 500 yıl sürmüştür.  Vadide kent inşa edilirken bir yandan da inşa edilmiş olan antik çağ barajı da, şehrin su ihtiyacını karşıladığı gibi bu görkemli kenti su baskınlarına karşı da korumuş.

Nebati Krallığı hüküm sürdüğü yıllar boyunca şehir yumuşak, güneşin açısına göre rengi pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen kumtaşı kayalarına anıt mezarlar, görkemli tapınaklar, kaya mezarlar, evler, ticarethaneler yaptılar. Bu eserler ilk zamanlarda daha çok Mısırların ve Asurluların yapılarına benzemekteydi. Sonrasında ise ticaretle birlikte doğan etkileşimle eski Yunanlılardan ve Romalılardan esinlenmişler.

Petra'ya Giriş
Petra’ya Giriş

M.S. 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. İlk yapım amacı tarihçiler tarafından bulunamamıştı. Ancak yapılan son araştırmalarda kentin altında gizli gömülü bir bölüm olduğu ve bu bölümün kral mezarları olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.

Petra
Petra

El Hazne

100 kilometre alana yayılan Antik Kent’in ilk yapım amacı halen sırrını korumakta. Ancak son araştırmalar kentin El-Hazne altında gizli bir bölüm olduğunu, burada kral mezarlarının yer aldığını kesin bir biçimde ortaya koydu. Kentte ayakta kalan en büyük ve en görkemli yapı olan El Hazne. Şehirdeki hiçbir yapıda El Hazne’deki mükemmellik yok. Çok yönlü bir mühendislik harikası olarak nitelendirilen El Hazne, 12 katlı bir binanın yüksekliğine sahip. Günümüzde ise uzmanlar neredeyse 200 yıldır inşaatının ardındaki mühendislik dehasını ve neden yapıldığını anlamak için uğraşıyordu. Ortaya atılan teoriler sürekli çürütülüyor ve değişiyor.

Petra kenti
Petra kenti

Petra Antik Kenti Nerede


Ürdünün güneyinde,  Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında bulunan çoğunluğu kum taşlarından oluşan dağlar arasında bulunan Wadi Musa şehrinde denizden 1700 metre yüksekte yer alan bir bölgede bulunmaktadır.

Petra'nın görüntüsü
Petra’nın görüntüsü

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir