İçeriğe geç
Ana sayfa » Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti, Antalya şehir merkezinin 17 kilometre doğusunda, Aksu ilçesinde yer almaktadır. “Parha” olarak bilinen ve Hitit Dönemi’nde ayakta kaldığına inanılan kent, Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en organize kentlerinden biri olmuştur.

Perge, MÖ 1500 civarında Hititler tarafından kurulmuş, ancak Büyük İskender döneminde ön plana çıkmıştır. Türkiye’nin Antalya ili yakınlarında bulunan bu antik kent, iyi korunmuş bir tiyatroya, stadyuma ve hamamlara sahiptir.

Kazılarda ortaya çıkarılan heykeller ve şehre ün kazandırdı ve Perge Antik Kenti, popüler bir turistik yer haline geldi. Eserler, Antalya Müzesi’ni dünyanın en önemli heykel müzelerinden biri haline getirdi.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Perge Antik Kenti, Time Out’a göre dünya çapında en çok ziyaret edilen arkeolojik sit alanıdır. Nedenini anlamak zor değil: Hamamlar, kapılar, su kemerleri ve bir stadyum gibi yapılarıyla şehir, Roma dönemindeki günlük yaşamın kayda değer bir görüntüsüdür. Kamu binaları ve etkileyici sütunlu caddenin yanı sıra arkeologlar, ilginç bir mozaik ve heykel seçkisini de ortaya çıkardılar.

Bizans döneminde stadyuma dönüştürülen tiyatro ve Perge Devlet Bankası’nın bulunduğu “Güney Agora” olarak bilinen ekonomi mağazalarının bulunduğu bir yapı günümüze ulaşan yapılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir