Pedagojik Formasyon Kalkıyor mu?

Formasyon Kalktı mı

Formasyon kalktı mı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz yıllarda pedagojik formasyonun kaldırılacağını duyurmuştu. Bugün yaptığı konuşmasında formasyon hakkında konuşan Bakan Selçuk, konuşmasında ”Daha önce duyuru yaptık. Formasyon almayın dedik. Çok net şekilde söylüyorum. Önümüzdeki yıl formasyonu baz almayacağız.” diyerek formasyonun kalkacağını teyit etti.

Bakan Ziya Selçuk Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce öğretmen adaylarını ilgilendiren pedagojik formasyon ile alakalı düzenleye gideceğini açıklamıştı. Formasyon düzenlemesi ile öğretmen ihtiyacı olarak ilan edilen kadrolara müracaatta pedagojik formasyon istenmeyeceği söylenmişti. Öğretmen adayları arama motorları üzerinden Pedagojik formasyon kalktı mı? Formasyon kalktı mı 2020? Sorularına cevap ararken, son açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. CNN Türk’te soruları cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pedagojik formasyon ve Öğretmen ataması ile alakalı soruya da cevap vermişti.

Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik formasyon, akademik tanımların, öğrenmeye açık fertlerin algılayabileceği dilde, çeşitli şekillerde anlatılabilmesi için alınan bir çeşit formasyon eğitimi. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için dizayn edilmiştir. Sınıf yönetimi, öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır.

Yüksek öğretim Kurumu, 2010-2011 senesinden itibaren bu öğretmenlik eğitimini Tezsiz Yüksek Lisans adı altından çıkarıp Pedagojik formasyon eğitimi olarak değiştirmiştir. Eskiden ALES notuna göre sıralama gerçekleştirilirken 2010-2011 senesinden itibaren diploma not ortalamasına göre sıralama yapılmakta ve üniversiteler bu ortalamalara göre öğrenci almaktadırlar. 05 Nisan 2012 tarihinde alınan karar bu program kaldırılmış, gerekçe olarak ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterilmiştir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir