Mora Seferi

Bu dönemde Mora’da iki despotun varlığı söz konusu idi. Paleologlara mensup Thomas ve kardeşi Demetrios. Thomas’ın merkezi Patrias iken Demetrios’un merkezi Korintos idi. Bunlardan Demetrios Osmanlı’ya karşı daha yakın bir tutum takınan taraftır. Bu despotların yıllardır vergi ödememesi üzerine Fatih Mora’ya sefer düzenliyor. Bu sefer neticesinde özellikle Patrias’da birçok bölgeyi ele geçiriyor. Böylelikle Mora’nın büyük bir kısmı Osmanlı egemenliği altına giriyor.

Thomas Latinlerle işbirliği içine girerek saldırıya geçer bunun üzerine Mehmet Hamza Beyi gönderiliyor ve Thomas yeniliyor. Bundan sonra Demetrios ve Thomas kardeşlerin arası bozuluyor birbirleriyle giriştikleri mücadeleyi Thomas kazanıyor. Bunun üzerine Demetrios Osmanlı’dan yardım istiyor. Osmanlıdan sağladığı destekle Demetrios kardeşi Thomas’ı yenmeyi başarmıştır.

1460’lara gelindiğinde Fatih gerçekleştirdiği Mora seferinde sahilde Venedik’e ait olan kaleler dışında bütün yarımadayı ele geçirdi. Bu durum 1063’te Venediklerin Osmanlı’ya karşı savaş kararı almasının en önemli nedeni olacaktır. Mora’nın alınmasından sonra tek Rum kenti olarak Trabzon Rum İmparatorluğu kaldı.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir