Kuva-i İnzibatiye

Kuva-i İnzibatiye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1919 yılında kurulan bir askeri kuvvettir. Kuva-i İnzibatiye, Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında İstanbul’da işgal güçleri tarafından kullanılmak üzere oluşturulmuştu.

Kuva-i İnzibatiye, İngilizlerin maddi desteğiyle İstanbul’da Süleyman Şefik paşa tarafından kuruldu. Hilafet ordusu olarak da bilinir. Kuvay-ı Milliye hareketini çökertip padişahın otoritesini sağlama amacındaydılar.

Kuva-i İnzibatiye’nin kuruluş amacı, İstanbul’da güvenlik ve düzeni sağlamaktı. Ancak, İngiliz işgal güçleri tarafından yönetildiği için, Osmanlı hükümetinin baskıcı politikalarını da destekledi. Bu nedenle, Kuva-i İnzibatiye, İstanbul halkı arasında pek sevilmemiş ve hatta karşıtlıkla karşılaşmıştır.

Türk Kurtuluş Savaşı sırasında, Kuva-i İnzibatiye, Milli Mücadele‘ye karşı çıkmak için kullanılmıştır. Ancak, bu kuvvetin etkisi sınırlı kalmıştır ve sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla ortadan kalkmıştır.

Bugün Kuva-i İnzibatiye, Osmanlı İmparatorluğu döneminin önemli bir askeri kuvveti olarak tarihte yerini almaktadır.

Kaynak

Prof. Dr. Abdullah İlgazi, Doç. Dr. Necati Aksanyar, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bıyıklı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Matsis matbaa hiz., 4. Baskı, İstanbul, Ekim 2013.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir