Kristof Kolomb

Kristof Kolomb

Kristof Kolomb, 1492’de Atlantik Okyanusu’nu geçerek Amerika’ya ulaşan ilk Avrupalı kaşiftir.

Kolomb, Orta halli bir dokumacının oğlu olarak 1451’e doğru Cenova’da doğdu ve 1476’da Lizbon’a yerleşti. ilk defa Kristof Kolomb, Atlas Okyanusu’ndan geçerek denizden Asya’ya bir yol bulmayı akıl etti: o tarihe kadar hiç kimse, böylesine uçsuz bucaksız denizlere atılmaya cesaret edememişti.

Kristof Kolomb ve Büyük Keşif

Amerika’yı keşfetmeden önce, Osmanlı Devleti dahil, birçok devletten keşif için destek istemiştir. Ancak görüşüne kimse inanmamış ve bu tasarısını bir maceraperestlik olarak görmüşlerdir. Nihayetinde İspanya, Kolomb’a inanmış ve yardım etmeyi kabul etmişti.

İspanya’nın Katolik hükümdarları Kastilyalı İzabella ile Aragonlu Ferdinand, ilk seferin üç gemisini sağlayarak Kolomb’un gezisini desteklediler. Bu, tarihin en büyük keşif gezisi oldu, çünkü iki ay süren bir deniz yolculuğundan sonra Amerika kıyıları açıklarında Bahama Adaları’ndan birine ulaşılmasını sağladı (12 Ekim 1492).

Amerika Kıtası Keşfedildi

Kristof Kolomb, Amerika’nın keşfedilmesine öncülük etti. Ancak kıta adını, onunla aynı dönemde yaşamış ve 1497 ya da 1499’da Güney Amerika’ya ulaşmış olan Amerigo Vespucci adında bir İtalyandan aldı.

Bundan sonra Kolomb, Orta Amerika’ya üç yolculuk daha yaptı (1493’ten 1504’e kadar). Ama sonunda, ”Yeni Dünya”nın keşfi, onun açısından, başlangıçtaki tasarılarına oranla tam bir yenilgi oldu: çünkü asıl amacı, onu doğunun zenginliklerine ulaştıracak yeni bir yol bulmaktı.

İlk sefer için üç gemi donatıldı: Nina, Pinta ve Santa Marie. Bu sonuncusu, Kolomb’un amiral gemisiydi. Daha hızlı olan Pinta başta gidiyordu ve Rodrigo de Triana adında bir gemici, 11 Ekim 1492 günü akşamı ilk defa Amerika kıyılarını görmüş ve ”Kara! Kara!” diye bağırmıştı.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir