Kral Kızı Mağarası

Kral Kızı Mağarası

Kral Kızı Mağarası, Türkiye’nin Antalya ilinde yer alan ve doğal güzellikleriyle ünlü bir mağaradır. Antalya’nın batısındaki Beydağları sıralarında, Üçağız köyünün yakınlarında bulunmaktadır.

Mağara, 12 bin yıl öncesine kadar dayanan tarihi ile de dikkat çekmektedir. İçerisindeki sarkıt ve dikitler, muhteşem göletleri ve yer altı nehirleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır.

Kral Kızı Efsanesi

Kral Kızı Mağarası adını, burada bulunan efsaneye dayalı bir hikayeden almaktadır. Efsaneye göre, burası çok uzun zaman önce bir kralın kızının kaçırıldığı ve buraya saklandığı yerdir. Kralın kızı, mağaranın güzelliklerine hayran kalmış ve burada mutlu bir şekilde yaşamıştır.

Büyüleyici Bir Mağara

Ziyaretçiler, mağaranın içerisindeki ıslak kayaların arasında yürürken, doğanın bu güzel eseri karşısında büyülenmiş hissedebilirler. Mağara içindeki su havuzları da oldukça dikkat çekicidir. Bu havuzların içinde yüzmek, ziyaretçiler için unutulmaz bir deneyim olabilir.

Kral Kızı Mağarası, Türkiye’nin en popüler turistik yerlerinden biridir ve doğa severler için muhteşem bir keşif alanıdır.

Musa Kızmaz, insanların mağaranın varlığından haberdar bile olmadığını anlatarak, “Herkesin bunu görmesini istiyoruz. İnsanlar burayı öğrense ve bilse inanın herkes buraya akın eder ve turistler bile buraya gelecektir. Buranın değerlendirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda bir kralın kızının yaşadığı ileri sürülen mağaranın turizme kazandırılması isteniyor. Köylerinin Batman’ın ikinci Hasankeyf’i olduğunu belirten vatandaşlardan Murat Kızmaz, “Çok güzel bir kalıntı ve de çok güzel bir miras var burada. Ancak gelip görenler bunu fark ediyor. Bu tarihi mağaralar unutulmuş. Devletimizin burayı restore etmesini ve turizme kazandırılmasını istiyoruz. Burası çok güzel, buraya gelen insanlar çok mutlu oluyor. Üç katlı olan bu mağaraların tek bir kapısı var” dedi

Gercüş’e bağlı Kırkat köyü Öteyaka mezrasında bulunan ve görenleri kendine hayran bırakan Kral Kızı Mağarası ziyaretçilerini kucaklamak için hazır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir