İthake’nin Efsanevi Kralı: Odysseus

Eski Yunan mitolojisi kahramanı, İthake’nin efsane kralı: Odysseus

Yunan efsanesine göre Odysseus, Antikleia ile Laertes’in oğ­ludur ve İthake krallığını babasından miras almıştır. Ona Telemakhos adında bir oğul veren Penelope ile evlendikten sonra Odysseus, Truva’ya karşı savaşa katılır. Şehrin kuşatması sırasında dev boyutlu tahta bir at yapılmasını o akıl eder, askerleriyle birlikte bu atın içine girer; Truvalılar, bir şeyden kuşkulanmaksızın atı şehre alırlar ve böylelikle Yunanlılara zaferi kendi elleriyle sunmuş olurlar. 

Bunun üzerine vatanına dönmek isteyen Odysseus, on yıl sürecek tehlikeli bir yolculuğa başlar. Homeros’un destanın konusu işte bu yolculuktur.

Hain tek gözlü dev kurnazlıkla, Polyphemos’un tek gö­zünü patlatır; Sirenaların şarkısına karşı direnir ve yol arkadaşlarını domuz yavrusuna dönüştüren büyücü kadın Kirke’den kaçıp kurtulur. Önce su perisi Kalypso, sonra da Nausikaa tarafından konuk edilir, sonunda İthake’ye döner; orada krallığına ve karısına göz koyanların hepsini öldürür. 

Cesareti ve zekasıyla yazgısını yenmeyi başaran bu efsane kahramanı, Homeros’tan beri birçok şaire ve ressama esin kaynağı olmuştur.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir