Gaslighting Nedir

Gaslighting

Gaslighting nedir? Kişinin kendi algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten psikolojik şiddet ve duygusal manipülasyon yöntemidir.

Kavram Gas Light (Gaz Lambası) isimli bir sinema filminden esinlenilerek kullanılmaya başlanmıştır. Kavram ilk olarak psikoloji ve felsefe literatürlerinde kendini göstermiş kısa süre sonrada popüler kültürde yaygınlık kazanmıştır.

Gaslighting  bir kişinin veya bir grubun, hedeflenen bir kişide gizlice şüphe tohumlarını ektiği ve genellikle kendi bilişsel uyumsuzluklarını ve düşük benlik gibi diğer değişiklikleri çağrıştıran kendi hafızalarını, algılarını veya yargılarını sorgulamalarını sağlayan bir psikolojik manipülasyon şeklidir. İnkar, yanlış yönlendirme, çelişki, yanlış bilgiler en sık kullanılan gaslighting yöntemleridir. Özellikle kendinizi sürekli özür dilerken bulduğunuz ilişkilere dikkat edin. Çünkü gaslightinge maruz kalıyor olabilirsiniz.

Gas Light Filmi

Filmde geçen hikayeye göre Jack, eşi Bella’nın psikolojisini manipüle etmek için her gün gaz lambasının ışığını biraz kısıyor. eşi “Bu lambanın ışığı azaldı mı?” diye sorduğunda ise sert bir şekilde karşılık verip kadını aşağılıyor. Böylece, Bella yavaş yavaş kendi aklından şüphe etmeye ve delirdiğini düşünmeye başlıyor. Sonuç olarak Bella’nın kendisine olan güvenini yitirmesini ve “Acaba kafayı mı yedim?” sorusunu sormasını hedefliyor.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir