Fetih 1453

Filmin senaryoyu kaleme alan Atilla Engin ve İrfan Saruhan’a Prof.Dr. Feridun Emecen, Doç.Dr. Hülya Tezcan, Doç.Dr. Gülgün Köroğlu, sanat tarihçisi Massimo Farinelli’den oluşan geniş bir danışmanlar kadrosu da eşlik ediyor. Çekimleri 3 sene süren film Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de gösterime girdi.

Cihan Fatihi, Büyük Türk, Fatih Sultan Mehmet Han

Osmanlı İmparatorluğu’nun genç dehası, Fatih Sultan Mehmet’in, yaşamı ve karakterindeki hayranlık uyandırıcı detaylar bu film ile izleyiciye sunulmuştur. Sultan Mehmet’in kişiliği, askeri ve siyasi hayatının bilinmeyen yönleriyle ortaya çıkıyor.

Sultan Mehmet ilk tahtta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Devlet üzerinde çok etkili biri olan Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun olmadı..Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Haçlıların Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Halil Paşa’nın da Sultan Murat’ı geri döndürmek istemesi üzerine II. Murat tekrar tahta geçti. Fatih ise Manisa’ya döndü.

Babası II. Murat’ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet yarım kalan işini tamamlamak niyetindeydi. Bizans İmparatorluğu’nun son toprağı olan Konstantinapolis’i Osmanlı Devleti topraklarına katmak istiyordu.

Benzer İçerikler

2 Yorum

  1. Filmde çok hata vardı ama yine de başarılıydı. Bu tarz filmler ne yazık ki gereken ilgiyi göremiyor.

  2. Ulubatlı Hasan Fatih Sultan Mehmet’ten daha çok ön planda gibiydi. Evet o da önemli birisi ama Fatih kadar öne çıkarılması saçma olmuş bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir