Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi 23 Temmuz’da gösterişsiz bir okul salonunda 57 delege ile toplandı. 7 Ağustosa kadar süren kongrede ulusun milletin geleceği hakkında çok önemli kararlar alındı.


 

Kongre Öncesi

Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi’nin yapılmasını engellemeye yönelik girişimler birtakım girişimler yaşandı. İngiliz Yarbay Alfred Rawlinson’un kongrenin toplanmasını engelleme çalışmaları başarısızlıkla sonuçlandı. 15. Kolordu komutanı Kazım (Karabekir) Paşa’ya Atatürk’ü tutuklaması için emir geldiyse de gerektiği biçimde cevap verildi. Böylece 8/9 Temmuz gecesi Mustafa Kemal’in resmi görevine dahi son verilmesi dahi sonuçsuz kaldı.

10 Temmuz’ da toplanması gereken kongre 23 Temmuz’da gösterişsiz bir okul salonunda toplandı. Bölgesel bir kongre olarak planlandıysa da Paşa’nın katılımıyla milli bir niteliğe büründü. Temsil Heyeti’nin seçilmesi ve bu heyetin milli egemenliği benimseyip yürütme gücünü üzerine alması kongrede atılan en önemli adım oldu.

Mustafa Kemal’in başkanlığında yürütülen ve 7 Ağustosta sona eren kongre çalışmaları sonucunda ulusal mücadelenin temel ilkelerini belirleyen kararlar alınmıştır.

Erzurum Kongresi Kararları

  • Ulusun bağımsızlığını ve güvenliğini korumada İstanbul Hükümetinin gücü yetmezse geçici bir hükümet kurulması kararlaştırılmış.
  • Temsil Heyeti oluşturuldu. (9 kişi)
  • Manda ve himaye reddedilmiştir.
  • Azınlıklara siyasi dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilmemesi kararlaştırılmış.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir