Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar günü

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, her yerdeki tüm kadınların küresel bir kutlamasıdır. Genellikle bu kutlama, sanatta, politikada, sporda ve daha pek çok alanda kadınların tanınmasını içerir. Bu yıl sadece kadınların başarılarını değil, aynı zamanda daha eşit bir gelecek yaratmak için her yerde tüm kadınların kolektif gücünü kutluyoruz. Kadınların tarihe, kültüre ve topluma katkılarının yıllık bir kutlamasıdır.

8 Mart 1909’da New York’ta hakları için savaşan kadınların ilk başlattıkları hareket nedeniyle her yıl 8 Mart dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

Hakları için savaşan, ayrımcılıkla mücadele eden ve eşit muamele görmek için çok çalışan kadınlar yaptıkları ve her gün yapmaya devam ettikleri katkılar için tanınmayı hak ediyor. Ulusal Kadın Tarihi Ayının bu yılki teması “Hayal Gücüyle Yeniliklere İlham Veren Kadınlar”.

Avrupa’daki mitinglere bir milyondan fazla insan katılarak kadınların çalışma, oy kullanma ve kamu görevinde bulunma hakları için kampanya yürüttü. 1967’de Başkan Lyndon B. Johnson, bu hareketi tanıyarak ilk resmi Kadın Tarihi Haftası’nı ilan etti ve 1986’da Kongre tarafından Kadın Tarihi Ayı oluşturuldu. Tüm kadınlar için daha iyi bir dünya inşa etmek için çalışan kadınları kutlamak için bize katılın.

Bilimde, politikada ve sanatta çığır açan kadınlardan sıradan annelere ve kız kardeşlere kadar, hayatlarımızdaki kadınların her şeyi nasıl mümkün kıldığını kutlayalım.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir