Çiçero


Erdal Beşikçioğlu’nun başrolde yer aldığı, II. Dünya Savaşı sırasında gizli belgeleri Almanya’ya sızdıran casus İlyas Bazna’nın hayatını anlatan ‘Çiçero’ filmi 5 Ocak’ta vizyona giriyor.

II. Dünya Savaşı sırasında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliğinde uşak olarak görev yapan İlyas Bazna, Almanya lehinde casusluk faaliyetlerine başlar. Almanlar tarafından Çiçero kod adı verilen Bazna, bu faaliyetleriyle savaşın kaderini değiştirir ama başta Alman vatandaşı engelli çocuklar olmak üzere diğer milletlerden çocukların ve her yaştan engellilerin kaçınılmaz sonu yaşamalarına, iğneyle uyutulmalarına mani olamaz.

Dijital Sanatlar, 1940’ların Ankara’sını ÇİÇERO ile günümüze getiriyor.
Filmin bütçesinin 20 milyon lira civarında olacağı söyledindi.

Ayla’nın Yapımcısından Gerçek Bir Hikaye: Çiçero

Başrolünde Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı, ödüllü yönetmen Serdar Akar’ın yönetmen koltuğuna Çiçero’nun yapımcılığını Ayla filmiyle dünya çapında başarıya ulaşan Mustafa Uslu üstleniyor

Yüzyılın Casusluk Hikayesi: Çiçero

Çiçero, II. Dünya Savaşı’nın en tehlikeli ve en cesur ajanıydı. İngiliz diplomasi kodunu çözmüş, Almanlara Stalin-Roosevelt ve Churchill arasındaki anlaşmaları bildirmişti.  ‘Overlord operasyonunun Avrupa’nın istilasının kod adı olduğunu söylemişti.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir