İçeriğe geç
Ana sayfa » Ceride-i Resmiye

Ceride-i Resmiye

Ceride-i Resmiye BMM hükümetinin Resmi Gazetesi olarak haftada bir yayınlanmak üzere yayın hayatına 1920’de başlamıştır.


Takvim-i Vekayi’nin İstanbul’da yayına devam ederken TBMM’nin açılmasından sonra BMM hükümetinin Resmi Gazetesi olarak haftada bir yayınlanmak üzere Ceride-i Resmiye yayın hayatına 1920’de başlamıştır. BMM’nin resmi gazetesi olarak yayınlanan gazete Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Kasım 1923’teki 41. Sayısından itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi gazetesi olarak yayın hayatına devam etmiştir.

Kuruluşu 6 Haziran 1925’tir. 21 Haziran 1970 tarihine kadar resmi ve hatta tatil günleri dışında yayımlanmıyordu. Bu günden itibaren hergün çıkmaya başladı. Hatta bazı günler ilave baskılar bile yapılmaktadır. Aksama olmadan yayımlanmakta ve Başbakanlık Devlet Matbaasında basılmaktadır. 1964 yılında grev sebebiyle 20 gün (11761-11780 sayıları) TBMM ve Ankara Merkez Cezaevi matbaalarında basılmıştır.

Ceride-i Resmiye

Ceride-i Resmiye

Resmi Gazete

1923 tarihinden itibaren resmi gazetenin yayın 1925 yılına kadar hasılalı olarak devam etmiş bu tarihten sonra özellikle 763. Sayısından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete adını almış ve o günden itibaren düzenli olarak yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir