Birinci İnönü Savaşı

1-inonu-savasi

Birinci İnönü Savaşı, 6 Ocak 1921 tarihinde iki taraftan saldırıya geçen Yunan ordularıyla İnönü mevzilerinde savunmada olan Türk kuvvetleri arasında yapılan savaştır.


Anadolu’da çıkan isyanlarla mücadele edildiği bir sırada Yunanlılar bu fırsatı değerlendirerek 6 Ocakta Afyon ve Eskişehir üzerinden saldırıya geçtiler. Türk ve Yunan ordusu 9 Ocakta İnönü mevzilerinde karşılaştı.

Birinci İnönü Savaşı
Birinci İnönü Savaşı

Asker ve silah gücüne rağmen Yunanlılara karşı önemli bir direniş gerçekleşti. Ancak kayıpların artmasıyla İsmet Paşa 11 Ocakta geri çekilme emri verdi. Savunma hattı Eskişehir’e çekildi. Bu esnada Yunanlıların da mevzilerinden çekildikleri fak edildi. Bu nedenle savunma kısmende olsa başarılı olmuştu. Bu durum bütün ülkeyi sevince boğdu. Bu başarının ardından Fransa ve İtalya Ankara hükümeti aile ilişkilerini yumuşattı. Türk Sovyet ilişkileri anlaşma ile sonlandırıldı. İtilaf devletleri Ankara hükümetini daha çok dikkate almaya başladığı gibi Londra konferansına davet edildi ve serv anlaşmasını maddelerini yeniden ele almaya karar verdiler.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir