Avrupa Hun Devleti

Avrupa Hun Devleti’nin dili Türkçedir. kurucusu Balamir. En tanınan yönetici Atilla’dır. Atilla’nın babası Muncuk amcası rua abisi Bledadır.(Atilla ismi sonradan verilmiştir gerçek ismin ne olduğu  bilinmiyor)(Atilla’nın eşinin ismi Bang)⦁ Aybars, Rua, Muncuk, Oktar Atilla’nın üç oğlu İlek, İrnek, Dengizik.

“Güneşin battığı yere kadar her yeri zapt edebilirim” Uldiz.⦁ Bizans Hun devletine karşı askeri bir mücadelenin içine giremiyordu fakat hun imparatorluğunda ki yabancıları kışkırtıyordu bunun üzerine Tua Bizans’tın Hun topraklarında ticaret yapmasını ve paralı asker toplamasını yasakladı. Rua öldüğünden sonra Bizans kudretli bir düşmandan kurtulduğu için seviniyordu fakat Rua yı gölgede bırakacak bir başbuğ olan Atilla tahta oturmuştu hunların başına geçtiği zaman 39-40 yaşlarına olan Atilla babası mucuk erken  yaşta öldüğü için amcası rua nın yanında yetişmiş iç ve dış devlet idaresini iyi biliyordu.Atilla yalnız değildi memleketi abisi Bleda ile yönetiyorlardı.

Bizans ile konstantine (Morgus) barışı yapıldı. Roma imparatorluğu kavimlerin göçünün getirdiği kötü durum neticesinde çıkan isyanları bastırmakta güçlük çekiyordu ve bastırmak için hunlardan yardım istedi batı kanadı komutanı Oktarın yönetiminde ki hun ordusu 20 bin Burgand savaşçını öldürmüş bu olay Almanların Nibelungen destanına konu olmuştur.

Avrupa Hun Devleti Haritası

Avrupa Hun Devleti
Avrupa Hun Devleti Haritası

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir