Atatürk’e Büyük Ayıp

İstanbul Valiliği’nden Atatürk’e büyük ayıp. Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin fotoğraflar da İstanbul Valiliğin resmi twitter hesabından paylaşıldı. Ancak ilk yapılan ve dakikalar sonra silinen paylaşımda, duvarda asılı duran Atatürk resminde Atatürk’ün kaşlarının montaj programıyla kalınlaştırılıp birleştirildi.

Valilikten İlkokul Seviyesinde Hareket

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kaşları paintle birleştirildi. Fotoğraf İstanbul Valiliği’nin resmi twitter hesabında paylaşıldı.

Sosyal medyada fark edilen ayrıntı büyük tepki aldı. İşte o fotoğrafın yakınlaştırılmış hali:

Hassasiyetimizden dolayı fotoğraf bir süre sonra kaldırılacaktır.

Valilikten Açıklama: “Sehven oldu”

İstanbul Valiliği Kurumsal İletişim Sorumlusu Muammer Karadeniz, paylaşımın yapıldığı sırada karartının sehven olduğunu açıkladı.

Adalet Bakanlığı Göreve

5816 Numaraları ATATÜRK ALEYHiNE iŞLENEN SUÇLAR HAKKINDA KANUN

Madde 1:

f1. Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
f2. Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
f3. Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.
madde 2:

f1. Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır.
f2. birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.
madde 3:

f1. Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılır.
madde 4:

f1. Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
madde 5:

f1. Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir