Ankara Üniversitesi DTCF Tarih

 

Ankara Tarih ve DTCF

Ankara tarih ile ilgili hakkında ilk akla gelen yer şüphesiz DTCF’dir. DTCF Tarih 9 Ocak 1936 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda yapılan devlet töreni ile açılışı yapılan Fakülte, o tarihten bu yana bünyesinde barındırdığı 18 Bölüm, 70 Anabilim Dalı, 4 Bilim Dalı ve 2 Anasanat Dalı ile bir Cumhuriyet çınarı haline geldi.

Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan fakültenin kuruluş amacını şöyle belirtmişti:”Atatürk’ün yüksek dehasından doğan ve kendi kutlu eliyle yaratılan tarih ve dil devinimi,bunlara bağlı olan arkeoloji ve coğrafya bilgileri için Ankara’da bir fakülte açılacaktır.Bu fakülte,bu bilimleri öğretecek,üretecek ve olabildiğince kısa bir süre içinde bilim dünyasının gözü önüne bu hakikatleri sermeye çalışacaktır.

Ankara Tarih

Ankara Tarih

Devrim Tarihi Müzesi

Kurtuluş Savaşı ve İnkılaplarla ilgili eşyalar bulunmaktadır. Müzede, Atatürk’ün Sivas Kongresi günlerinde kullandığı masa ve koltuk, Atatürk’ün hayatına ait fotoğraflar, inkılâplarla ilgili resimler, belgeler vardır. Cumhuriyet devrimlerinin ilk şehidi olan asker öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın şapkası da burada yer almaktadır.