Ahmet Paşa İsyanı

Ahmet Paşa Mısır’da bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı Devlet’ine isyan açmıştır. Bu isyan Ahmet Paşa İsyanı olarak tarihte yerini almıştır.

Hem Rodos’un hem de Belgrad’ın alınmasında önemli bir rol oynayan Pargalı İbrahim Paşa devlet içinde hızlı bir şekilde yükselmeye başlamıştı. Bununla birlikte o padişahın arkadaşlığını da kazanmış bir kişiydi. Bunların da tesiriyle 1523 yılında padişah prosedüre aykırı bir şekilde Pargalı’yı Vezir-i Azamlığa atamıştır. Ancak söz konusu mevkinin kendisine verilmesini bekleyen Ahmet Paşa bu durumu pek hoş karşılamamıştır.

Gönlü kırılan Ahmet Paşa İstanbul’dan uzaklaşmak için Kanun-i’den Mısır’a vali olarak atanmasını talep eder. Memnuniyetle isteği kabul edilerek Mısır’a atanır. Bundan sonra Ahmet Paşa’nın kin tuttuğu anlaşılacaktır. Burada Osmanlı’nın düşmanı olan Memlukler ile ilişkiler kurarak Osmanlı’ya da karşı bir tavır takınmıştır.

Ahmet Paşa bu faaliyetlerle yetinmeyerek bölgede kendi sultanlığını ilan etti. Ahmet Paşa’nın bu isyanı haber alınınca onun üzerine bizzat Pargalı İbrahim Paşa gönderilir. Yetenekli bir kimse olduğu kaynaklara yansıyan İbrahim Paşa ayaklanmayı kısa sürede bastırmıştır. Bununla birlikte onun bölgeye çok başarılı bir idari mekanizma kazandırdıktan sonra İstanbul’a döndüğünü görüyoruz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir