Ağrı Dağı Bölgesinde Heyecanlandıran Keşif

Ağrı Dağı bölgesinde çalışmalarını sürdüren Kafkas Üniversitesi araştırma ekipleri geçtiğimiz günlerde heyecanlandıran bir keşfe imza attılar.

Tufan’dan sonra Nuh’un Gemisi’nin nereye indiği hakkında birçok araştırma yapıldı, birçok makale yayınlandı. Ancak yıllar süren araştırmalara rağmen Gemi’nin tam olarak nereye indiği belirlenemedi. Buna karşın tarihi kaynaklarda bazı noktalar ön plana çıkmaktadır. Araştırmacıların üzerinde durdukları yerlerin başında gelen Ağrı Dağı kimi araştırmacılara göre Nuh’un Gemi’sinin durduğu yerdir. Geçtiğimiz günlerde de bölgede yapılan bir keşif bu iddianın güçlenmesini sağladı.

Kafkas Üniversitesi ekibinin Ağrı Dağı civarında yaptığı çalışmalarda Nuh’un Gemisi’nin indiği yer olarak kabul edilen Ağrı Dağı bölgesinde, 7 bin yıl öncesine ait yaşam izlerini ortaya çıkardı. Konuyla ilgilen araştırmacıları heyecanlandıran bu keşif. Nuh’un Gemisi’nin Ağrı Dağı’na indiğinin kanıtı olabilmesi üzerinde duruluyor. Bu keşifle bölgesini ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuldu.

Bölgede çalışmaları yürüten Yardımcıel, “Ağrı Dağı bölgesinin hali hazırda ne derece zengin olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bölge insanın ve birçok yerli yabancı araştırmacının da ilgi odağı olan Doğubayazıt Üzengili Köyü sınırlarında bulunan Hz. Nuh’un Gemisi’ne çok yakın bir alanda ele geçirilen çanak çömlek parçaları ve obsidyen kesici alet, bölgede 6500 – 7000 yıl önce yaşamın var olduğuna işaret etmektedir” dedi.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir