5700 Yıllık Çocuk İskeleti Bulundu

Arslantepe Höyüğü’ndeki arkeolojik kazılarda 5700 sene öncesine ait olduğu tahmin edilen çocuk iskeleti bulundu.

Hititleri Roma ve Bizans gibi pek çok medeniyetin izlerinin rastlandığı Malatya ilinde bulunan Arslantepe Höyük alanında 5700 sene öncesine ait olduğu tahmin edilen çocuk iskeleti bulundu.

Boyununda ve Elinde Boncuklar Var

Prof. Dr. Marcelle Frangipane: “Çocuğun kollarında ve boynunda küçük boncuklardan oluşan bilezik ve kolyeler bulduk. İskelete, evin taban kısmında rastladık. Bu sistem sadece burada değil Doğu Anadolu’da, Mezopotamya’da, Neolotik dönemde de var. Çocuklar eve gömülüyor. Evin içerisinde çukur açılıp çocuk oraya defnediliyor. Vazo veya tencere gibi bir şeyin içine konulan iskeletlere de rastladık.” 

Analizle Belirlenecek

Prof. Dr. Yılmaz Selim Erdal: “Heyet, çocuğun 6 veya 7 yaşlarında olduğunu ancak üzerinde daha da çalışmaları gerektiğini belirtti. Çocuk belki travma sonucu hayatını kaybetmiş. Bu gibi sonuçlar analiz sonucu belirlenecek. İskelete, höyükte ulaştığımız MÖ 3600-3700’lü yıllara ait tabakada rastladık. Yani çocuğun iskeleti 5600-5700 yıllık. Bu çok önemli bir buluntu. İskelete yapılacak analiz sonucu daha çok detaylı bilgilere de ulaşacağız. Çocuğun kollarında ve boynunda bulunan boncuklara daha önce rastlamamıştık. Bu boncuklar, çocuğun önemli bir aileye ait olduğunu gösteriyor.”

Araştırmacılar analiz sonuçlarından o döneme ait önemli ayrıntılara ulaşmayı hedeflemektedirler.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir