Süreli Yayımlar


Haberleşme insanların İhtiyaç duyduğu ve düşüncelerini başkalarına anlatma ve başkalarıyla paylaşma yoludur. Toplum içinde ve bütün topluma yönelik olarak meydana gelen iletişim türüne kitle iletişim denir. Kitle iletişim araçları denildiğinde Cumhuriyet Tarihi yazılı kaynakları içinde ilk akla gelen süreli yayınlar ise gazete ve dergilerdir. Bu iki süreli yayımlar içinde gerek dünya basın tarihinde elde etmiş olduğu öncelik gerekse de daha geniş halk kitlelerine hitap etmesi sebebiyle gazeteler ayrı bir öneme sahiptir. Gazete sayfaları her gün yüzbinlerce insanın toplanıp beraberce düşündükleri konuştukları bir toplantı meydana getirir. Gazeteler sadece haber vermekle kalmaz haberi yorumlayarak okuyanı eğitir ve bilgilendirir. Ancak asla yönlendirme yapmamalıdır.

İlk gazete J. Sezar döneminde Roma’da çıkarıldı. Acta diurne  (günün olayları) bu gazeteyi Sezar’ın elemanları hazırlıyor. Elle yazılan gazete kalabalık sokak başlarına ve meydanlara asılıyor herkesin okuyup öğrenmesi sağlanıyor. 16. Yüzyıla gelindiğindeyse Venedik’te yazılı haberler adında el yazması bir duvar gazetesi hazırlanmıştır. Baskı makinesinin icadından sonra bu gazete yayımlanmaya devam etmiş Venedik’te çıkan gazete zamanın arasıyla 1 gazetta karşılığında satılmaktaydı. Bu kelime çok geçmeden bütün yayım çeşidinin adı olmuştur. Yine 16. Yüzyılın başlarında Avrupa’nın bazı şehirlerinde kurulan basım evlerinde önemli haberleri yayımlayan gazeteler çıkmaya başlamıştır. 1615’de Almanya da ilk defa german frankurter jurnal adıyla önemli olaylara yer veren haftalık gazete çıkarılmıştır. İngiltere’de ilk defa 1622 yılında Week News adında haftalık gazete çıkarıldı. Günlük gazeelerin yayımlanması 18. Yüzyıl’dan itibaren İngiltere’de başlamıştır. En eski günlük gazete The Times 1785’te İngiltere’de başlamıştır. 1896 Daily Mail yayımlanmaya başladı. Türkiye’de gazetecilik 200 yıllık bir gecikmeyle başladı. Osmanlı sınırları içinde yaşayan gayri Müslümlerin batıyla ilk temas eden gruplar olması sebebiyle matbaadan ilk olarak onlar istifade etmişler.

Tanzimat Dönemi Süreli Yayımları

Türkçe yayımlanan ilk gazete olan Takvim-i Vekayi 1831 yılında yayımlanmaya başlamasından itibaren geçen ilk otuz yıl içinde devlet dört Türkçe gazete çıkmıştır. Tanzimat ve meşrutiyet dönemlerinde yayım hayatına başlayan çok sayıda süreli yayımdan her birisi yenileşme çabası içindeki Osmanlı aydının fikir platformunu oluşturmuş ve devrim fikri hayatına yön vermişlerdir. Dönemin diğer önemli süreli yayınları bazıları şunlardır.

Ceride-i Havadis, Tercüman-ı Ahval, Tasvir-i Efkar, Takvim-i Ticaret, Muhbir, Hürriyet, Ayini Vatan, İbret, Mecmua-i Fünun, Muhip, Mecmua-i Muhalif, İnkılap, dergiler işe Şafak, Kahkaha, vahit, İstikbal, İttihat, Selamet, Ümran, Çaylak, Meddah, Geveze v.b.

Meşrutiyet Dönemi Süreli Yayımları

Meşrutiyet döneminin en önemli gazetelerinde biride bu dönemde adeta bayraklaşmış olan Tercüman-ı Hakikat. Ahmet Mithat Efendi. Tarafından çıkarılan bu gazete dönemin en ciddi siyasi gazetesidir. Yazar kadrosunda Ahmet Rasim, Hüseyin Cahit, Halide Edip, Necip Asım, Abdülhak Hamit gibi ünlü kişiler yer almış. A. Mithat Efendinin ölümünden sonra Cumhuriyet döneminde ise Tercüman adıyla adıyla yeniden yayımlanmıştır. Diğer gazetelerde şuanlardır.

Sabah, Servet-i Fünun, Mizan Osmanlı, Şurayı Ümmet, Ezan, Tanin, Volkan, Amele.

Milli Mücadele Dönemi Süreli Yayımları

Milli Mücadele lider ve sembolü olan Mustafa Kemal Paşa mücadelesini verirken mevut düşmanlarının yanı sıra karşısında yerli ve yabancı basını bulmuş ve onlarla da mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bunlar arasında özellikle İstanbul basını. Alemdar, Peyami Sabah, Ümit, İstanbul sayılabilir. Bunun yanında Milli Mücadeleye destek veren gazetelerimizde mevcuttur. İleri, Vakit, Yenigün, Akşam, Tercüman-ı Hakikat, Tasvir-i Efkar bunlarında yanında Anadolu’nun çeşitli yerlerinde Milli Mücadeleyi destekleyen çok sayıda gazete çıkmıştır.

CC BY-NC 4.0 Bu eser Creative Commons Alıntı-GayrıTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslıdır.


Puanla

0

Yorumlar 432

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Former une équipe virtuelle multiculturelle devrait aider Nike Firm à Nike Air Max 1 Ultra Moire Femme exploiter le marché émergent en introduisant des articles exclusifs dans différents pays comme des chaussures bon marché spécifiquement pour le Brésil (Fischlmayr & Lahteenmaki (2005).) Comparé à une équipe centrale, une équipe virtuelle multiculturelle est devenue beaucoup moins chère. Le VR Pro Driver utilise également la technologie Nike STR8-FIT Tour qui offre 32 options pour personnaliser l’angle de votre club. Flywire est comme Nike Air Max 90 Femme un fil qui place autour de la chaussure pour ajouter un soutien supplémentaire et la durabilité de votre chaussure. Mais outre les parfums, le sampaguita est également utilisé comme ingrédient pour un des thés les plus utilisés en Chine, le thé au jasmin. Avec seulement une de vos dernières technologies, les baskets “FlyKnit”, Nike continue cependant à l’améliorer en même temps. Grace aux disparités Nike Air Max 90 Femme géographiques, l’équipe pourrait souffrir de décalages horaires.
  xlccl20180412er

 2. I enjoy the information on your web site. Thanks a bunch!

  EXPERTUTLATANDE
  Manga gentleman lider av otillracklig penisstorlek. Det kan finnas olika orsaker, inklusive alder, ofta weight, ohalsosam eller otillracklig naring, brist pa vila, brist pa hormoner, alkohol och nikotin missbruk och annat. Alla leder till samma resultat: nedgang i kvaliteten pa sexlivet.
  Below de senaste 20 aren har bout sett man i alla aldrar och livsstilar med detta problem. Vi lyckades hitta det perfekta botemedlet in behalf of att hjalpa dem. Namligen Titan Gel! At the beck kliniska provningar har det visat sig vara effektivt aven i de svaraste situationerna.
  Jag kan verkligen rekommendera Titan Gel site http://sviler3.allformen.se/varicofix-gel-ervaringen/pene-muy-erecto.php pene muy erecto harrow alla mina patienter som den basta losningen. De som redan har provat det uppskattar det mycket!

 3. à l’origine, les ar?mes, les Adidas Superstar Pas Cher loisirs et la camaraderie vous attiraient donc vous avez acquis un certain nombre de batons. Ce qui signifie que vous avez décidé que vous avez besoin d’un ensemble de chaussures flambant neuf pour le basketball. Maintenant, comme la plupart d’entre nous le savent, Nike sera le plus grand fournisseur de baskets et de vêtements Nike Femme Pas Cher de sport. Avec la décharge dans l’Hyperenforcer, peut-être qu’il échangera la sneaker Hyperfuse. Le sac à dos Dickie est tellement robuste et de si haute qualité que sur des bagages spécifiques, ils offrent même une garantie à vie. Cela garantit certainement quelque chose Nike Air Max 90 Femme pour tout le monde.
  xlccl20180412er

 4. Geri bildirim: essayforme
 5. Работа в Убер такси Москва
  Чтобы приступить к работе в Uber достаточно оставить заявку на нашем сайте или позвонить по нашему номеру телефона. Для Вас будет доступна удаленная активация, также возможна активация в нашем офисе.
  Процесс подключения к системе занимает не более 30 минут.
  После активации Вы сразу сможете приступить к работе.
  Заказ всегда поступает водителю, который находится на минимальном по времени расстоянии к клиенту. Если ближайший водитель не принимает заказ, тогда автоматически заказ переходит к следующему водетелю.
  работа uber

 6. Save On Computer Software Cheap Computer Software Cheap. Compare Adobe Prelude

  microsoft office for teachers discount canada
  microsoft office 2010 professional price philippines
  windows 7 ultimate online install
  autocad 2014 buy online india
  ms office 2007 multi user price in india
  adobe master collection cc price in india
  autocad lt 2013 buy online
  buy adobe cs6
  adobe creative suite 6 student uk
  purchase adobe lightroom outright
  adobe dreamweaver cs6 price south africa

 7. à 130 mètres d’altitude, Montmarte est la plus haute colline et le Nike Air Zoom point culminant de la célèbre ville. être la principale caractéristique avec les chaussures de sport, ce qui signifie souvent abandonner la stabilité ou un effet d’amortissement.En tant qu’ennemi de la durabilité, léger peut faire oublier les chaussures légères extrêmes par les gens.Mais la plus grande caractéristique de Lunarlite Foam est-il Les athlètes qui ont essayé des chaussures LunarGlide ont dit que Lunar les rendait incapables de se tenir en état de fonctionner. Mais la quête pour découvrir ce Nike Air Presto Femme costume peut sembler assez décourageante; que ce soit en essayant de rassembler des dessins pour une robe sur mesure, ou d’avoir l’embarras du choix lors du choix d’une collection. Peut-être que son temps Nike sera le titre d’une chaussure de signature pour lui. Dans le cas où vous aimez les couleurs, le fabricant a fait tout son possible pour s’assurer qu’il y en a pour tous les go?ts. Nike Shox Livrer Nike Air Max 90 Homme Noir contre les plus petits fabricants de chaussures.
  xlccl20180412er

 8. Maintain the outstanding work !! Lovin’ it!

  EXPERTUTLATANDE
  Manga gentleman lider av otillracklig penisstorlek. Det kan finnas olika orsaker, inklusive alder, ofta pressure, ohalsosam eller otillracklig naring, brist pa vila, brist pa hormoner, alkohol och nikotin missbruk och annat. Alla leder plow samma resultat: nedgang i kvaliteten pa sexlivet.
  Subsumed under de senaste 20 aren har toot sett the human race i alla aldrar och livsstilar med detta problem. Vi lyckades hitta det perfekta botemedlet in place of att hjalpa dem. Namligen Titan Gel! Under the aegis kliniska provningar har det visat sig vara effektivt aven i de svaraste situationerna.
  Toot kan verkligen rekommendera Titan Gel site http://blanas8.allformen.se/penis-size-statistics/old-dicks-young-chicks.php old dicks young chicks cash-box alla mina patienter som den basta losningen. De som redan har provat det uppskattar det mycket!

 9. Любому ценителю азартных развлечений будет чем заняться в 24 Вулкан ссылка вулкан 24 игровые автоматы официальный честности и непредвзятости нашего сайта. br4v3

 10. Игровые автоматы Вулкан 24 – лучшие вулкан игровые 24 онлайн https://bit.ly/2FNxt9F бсплатно предоставлены для игры без регистрации! a9x7da9f

 11. Est-il vraiment possible d’acquérir un ensemble de baskets de basket-ball de haute qualité que je peux réellement Nike Air Max 1 Ultra Moire Femme gérer? La réponse est, définitivement. Autrefois vous commencez à courir, vous devez bien arranger le corps, c’est en fait la conséquence de l’exercice d’assouplissement. WBF Porto Rico Red White Force aérienne 1 Faible 318775 601Quand la NBA Kobe Bryant signifiant SONY cet été après 2007, SONY a donné son cadeau est un paire de global limité. Peu importe l’équipe d’age à laquelle vous appartenez, si vous pensez que le style urbain est votre style plut?t que l’être, car vous pouvez certainement le rocker au cas où Nike Air Max 270 vous le possédez. Nike Max Air Traditionnel BW Brun foncé Les techniques de la jambe blanchie sont certaines de vous permettre de devenir plus à la mode dans l’?il des autres! Ces types de chaussures avec le design spécifique semblent tout à fait reconnus par d’autres hommes et femmes! Humour indiqué le collier de formation épais rembourré réel ainsi que la langue. D’autres modèles, styles et accessoires pour enfants comprennent les sacs à dos Nike Shox R3 Air Max, les sacs à dos Jordan Nike Air Max 95 Homme Select, les lunettes de soleil Under Armour Core et bien plus encore.
  xlccl20180412er

Bir format seç
Blog\Haber Yazısı
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları